Cnc Ahşap İşleme Nedir ?

Cnc Ahşap İşleme Nedir ?

CNC ahşap tornalama, torna tezgahlarında ahşap nesneler oluşturmak için kullanılan bir CNC ahşap işidir. CNC ahşap tornalama, CNC ahşap işlemenin öteki birçok formundan farklıdır; ahşap hareket ederken, durağan(durgun) bir alet kesip şekillendirmek için kullanılır. Birçok karmaşık biçim ve desen,

CNC ahşap torna tezgahında yapılabilir. CNC ahşap torna tezgahı, simetriye haiz bir nesne yaratmak için iş parçasına uygulanan aletlerle kesme, zımparalama, tırtık oluşturma, delme yada deformasyon, yüz oluşturma, döndürme şeklinde çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için iş parçasını kendi ekseninde döndüren bir tezgahtır dönme ekseni çevresinde. CNC ahşap torna torna çeşitli merdiven sütun, Roma sütun, genel sütun, masa yada iskemle bacaklar, lavabo, ahşap çiçeklik, ahşap masa, beyzbol sopası şeklinde çeşitli silindirik iş parçası, kase keskin, boru keskin ve vasıta ahşap el sanatları, otomobil ahşap mobilya, çocuk yatağı kolonu, vs.

CNC ahşap tornalama için iki ayrı yöntem vardır: mili tornalama ve kase yada cephe tornalama. Onların temel farkı, torna tezgahına gore ahşap tahıl yönelimindedir. Yön değişimleri, kullanılan araçlar ve teknikleri değiştirir. İş mili tornalama işleminde tahıl torna tezgahına bir kütük takılıymış şeklinde tornacılık yatağı süresince uzunlamasına ilerlemektedir. Tahıl devamlı aletin altındaki dönme yönüne diktir. Kase tornalama işleminde tahıl ekme gore dik açı oluşturur ve sanki bir tahta mandrene monte edilmiş şeklinde durur. Bir kap kalıbı döndüğünde, tahılın kesici takımla yapmış olduğu açı, uzunlamasına yolların kolay kesilmesi ile tahılda aşağıya doğru, aletin tahıl üstünde ve hatta bunun üstünde kesim yapmış olduğu yerde, dönme başına iki yere kadar devamlı olarak değişmiş olur. Bu değişen tane açısı, kullanılabilecek bazı araçların sınırlarını taşıyor ve bununla baş edebilmek için ek beceri gerektiriyor. Mil tornalama işleminde, ahşap 2 puan içinde sabitlenir.

Tahrik merkezi ahşabı kazmakta ve motorla güçlendirilmektedir. Öteki, sert bir merkez yada canlı bir merkez kuyruk stokunda bir nokta yada puan kümesi olabilir. Yüz plakası tornalama işleminde, ahşap vidalarla bir ön panele yada bir mandrel yada jig’e sabitlenir. Kuyruk stoğu ve bir merkez, bir ön kaplamalı büyük parçalara ek destek sağlamak için de kullanılabilir. Kalemler, mobilya ayakları, iğler ve bazı gemiler iğ döndürürken bir çok kaseler, tabaklar ve birçok kaplar yüz plakası döndürülür. Kullanılan yöntem, boşluğun şekline ve turner’ın tekniğine gore değişebilir ve her iki yöntem aynı parça üstünde kullanılabilir.

Ağaç, kesilen elyafın altındaki elyaf tarafınca desteklenmeyecek şekilde kesildiğinde, ayrı ve yırtılma eğilimi gösterir. Bu “yıpranır” kaba, oldukça hasarlı görünümlü bir yüzey dokusu sergiler ve onu sergileyen herhangi bir ürünün kıymetini mühim seviyede azaltır. İş mili döndürme ve ön kapak dönüşünde kesme yönü farklıdır, bu sebeple yanlış yönde kesme yırtıklara niçin olabilir. İş mili tornalama kesikleri, parçanın dış tarafında yüksek noktadan eksene doğru ve oyuklarken eksenden dışarıya doğru yapılır. Cephe kaplaması döndüğünde, bunun tersi geçerlidir

Bir önceki yazımız olan Cnc Ağaç Torna Programları başlıklı makalemizde cnc ahşap torna çalıştırma, cnc ahşap torna nasıl çalışır ve cnc ahşap torna programları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş